70 840 80 45
Wyślij SMS o treści WNIOSEK na 7257 (2,46zł za sms)

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry {wychodzą|wynikają|pochodzą|idą} z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Duński Saxo Bank jak co roku sprzedał swoich 10 szokujących prognoz na najdroższy rok. Tym zupełnie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Organizacji Europejskiej, Donald Trump przegra wspólnie z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja stawanie się… nagrodom w roli zielonej i czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to pytania, które potrafiły wstrząsnąć światem
Bank co roku chroni przed mało prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie stał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją już są „szokujące prognozy” specjalistów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak podkreślają autorzy raportu, stanowi to „szereg mało prawdopodobnych, ale często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami walutowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, iż nie są więc jego oficjalne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich przyjścia wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że pytania o największym nacisku – szokujące dla świata – toż te trochę spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, iż w 2020 roku niemal pod jakimś względem tematem ważnym będzie prawdziwa zmiana status quo. Rok ten że żyć jak wielkie wahadło, wychylające się w stylu przeciwieństw dotyczących polityki w miejscu ogólnym, polityki finansowej i fiskalnej, a także – co równie ważne – ochrony środowiska. W kontekście szeroko rozumianej polityki świadczyło to szybką porażkę populizmu, zastąpionego zamiłowaniem do „uzdrowienia” zamiast do podziału społeczeństwa. W odniesieniu do kształtowania polityki potrafiło wtedy oznaczać, że banki centralne zejdą na dalszy plan, i że nawet nieco znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich ziemię w zasięgu kosztów powiązanych z infrastrukturą i formą klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym nagrodom w roli zielonej i czarnej sile
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Stopniach Zjednoczonych w ruchu z brakiem zwrotu z lokacie w współczesnym rynku, skorzystają z możliwości i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w prostych krajach. Zbiegnie się więc w klimacie z drugą rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie to zaskoczeniem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich kondycji i planowanie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na ogromniejsze ceny spowodują, że cena ropy Brent powróci do stanu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji okaże się to popularnym zwycięstwem nie właśnie dla Rosnieftu, a i dla finansów publicznych, w których próg rentowności budżetu na 2019 r. kładł się na cenie ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Ponadto w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na skutek zbyt długiego szumu medialnego i małych zwrotów z lokacie. Lecz w wagę kolejnych zaangażowań w zasięgu polityki klimatycznej podejmowanych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skupi się na pojazdach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obu frontach: po pierwsze jako najpopularniejszy na świecie dostawca dawanego w pojazdach palladu, i w 2019 r. odnotowującego drinki z najczystszych rezultatów na rynkach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Dom oraz wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy rozwój wartości tego metalu.

Po drugie, Rosja wykorzysta na odstąpieniu od kobaltu i zwiększeniu wykorzystywania niklu na placu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, i najwięksi niemieccy producenci samochodów otworzą w sumie rozwijać produkcję, by zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na przeszkoda eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w skutku zwiększonego popytu i większych cen i też jak w wypadku Rosnieftu ceny jego treści wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie polecać wartość kosztem wzrostu
Pisany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) bardzo w końcu, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg od czasu zakończenia organizmu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do organizmu czysto fiducjarnego dolara, w ramach jakiego nie chociaż w Stopniach Zjednoczonych, tylko oraz na całkowitym świecie wprowadzono na zbyt biliony USD w roli kredytów. Każdy cykl kredytowy wymaga coraz mniejszych stóp procentowych i coraz popularniejszych bodźców, aby zapobiec całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i międzynarodowego systemu finansowego.

Z ciekawości na fakt, iż stopy procentowe odnalazłyśmy się w dolnych rejonach skali, a ubytki w Stopniach Związanych są znane i zawsze rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do rozszerzenia bilansu w możliwość przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w szansy na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś ciekawego: płace a ceny zaczną szybko rosnąć w wagę, jak czynniki będą docierać do gospodarki, jak na ironię z względu niewystarczających programów i wykwalifikowanej siły roboczej w efekcie wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z serii koszt kapitału, eliminując z rynku spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą rywalizować o finansowanie. W otoczeniu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie tylko przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie bardzo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot metody i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, kiedy w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu podziału na okresy (tiering), który przyczynił się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki nadal będą zmagać się z dużym kryzysem. Będą musiały się zmierzyć z dużym otoczeniem finansowym i ekonomicznym, wyróżniającym się strukturalnie bardzo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co dalej bardziej obniży stopę zwrotu z pieniądza innego banków – oraz konkurencją ze perspektywy przedsiębiorstw z sektora fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy zakup także na starcie stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej wydająca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez większy okres może poważnie zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do podjęcia tworzeń i zastosowania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę finansową i zwiększy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w krótkim czasie nastąpi kolejna, która już doprowadzi stopę referencyjną do niczego, i do celu roku nawet nieco ponad.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja pisanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z końca gospodarczego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do maksimum w czerwcu 2014 r., jak to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z tradycyjnej recesji kredytowej. Od tego momentu na sektor ten wpływały negatywnie dwie znaczące role. Pierwszą spośród nich stanowił rozwój produkcji gazu z łupków w Stopniach Zjednoczonych i silne wzrosty w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Wtedy miała miejsce istna amerykańska rewolucja w charakterze produkcji ropy z łupków, w końca której Stany Zjednoczone stały się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą energią był rosnący kapitał polityczny i powszechny stojący za grą ze kolejami klimatycznymi, powodujący znaczny wzrost popytu na energię odnawialną. W rezultacie niższych wartości i uważania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji spółek z dziedziny paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z sektora czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC coraz dłużej ograniczać będzie znalezienie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a zbyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie okaże się wygrany – a będzie to razem sygnał alarmowy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo niebezpieczną wiadomością była reklama rządu Republiki Południowej Afryki pod efekt ostatniego roku, iż w ruchu z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z tematami spółki energetycznej ESKOM i życia dostaw prądu w wszelkim kraju przyszłoroczny budżet wzrośnie do najwyższego szczebla od ponad dekady (6,5 proc. PKB), co stanowi zdecydowane pogorszenie po tym, jak rząd zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w porządku ostatnich kilku lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w współczesnym poziomie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM może żyć ostatnią kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: mogą oni stracić chęć dalszego finansowania kraju, który od kilkudziesięciu lat nie stanowi w mieszkanie uporządkować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą również również kolejne gospodarki wschodzące o niskiej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą głównie zróżnicowane od lat. RPA chce w stylu bankructwa.

Zobacz też: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu uderzą we wszystkich

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i sprawi wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki rozwojowi zainteresowania inwestorów w wagę wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. podejmie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny dołączą do zrozumienia w historii co chwila tymczasowego zawieszenia stoi w kontekście taryf celnych, polityki finansowej i kupna produktów rolnych.

Ale teraz na starcie 2020 r. gospodarka amerykańska zacznie się dusić: braki w handlu z Chinami nie ulegną znacznej poprawie, a wraz nie będzie możliwy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze względu na badania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w zestawach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, i jego administracja w ramach tej deski ratunku spróbuje nowego podejścia, aby odzyskać opiekę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W konstrukcjach tej koncepcji amerykański podatek dochodowy od osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać prac w Stopniach Zjednoczonych razem z deklarowanymi zasadami „prawnego i bzu handlu”.

System ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od ceny dodanej w wysokości 25 proc. na jakiekolwiek przychody brutto na placu amerykańskim tworzone z prac zagranicznej. Spowoduje to silne protesty ze perspektywy partnerów handlowych, bo będą zatem w kwestii stare taryfy w dzisiejszym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy inne mogą przenieść swoją pracę do Stanów Zjednoczonych w celu uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje kryzys
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i sprawna zmiana nastawienia w wagę żyć na sytuacja lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, dopuszczając do zastosowania istotnego bodźca finansowego i zdecydowanego umocnienia SEK. Jak często uważało więc znaczenie w wypadku szwedzkiej polityki, podobnie jak na starcie lat 90., jak to Szwedzi posunęli się za dobrze w progresywnym opodatkowaniu, dopuszczając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w odniesieniu do imigracji przybyła do punktu, w którym społeczeństwo stało się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje szybką plus zawsze rosnącą grupę obywateli, którzy kwestionują tę formę, tym tymże wybierając ich z licznej debaty. Mimo iż demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w debacie wszystkim grupom istotnej roli, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną opinię o zignorowaniu przeciwników imigracji, których wartość przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, jak dodatkowo ich wole były idealne: otwartość i równość dla ludzi i zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

Ale każde zbyt dużo posunięte działanie może przytłaczać, i każde rodzaje muszą istnieć modyfikowalne w wypadku zmiany okoliczności, aby mogły znacznie być. Pozostałe kraje nordyckie będą polecać o „warunkach będących w Szwecji” jako o zagrożeniu, i nie jako o modelu najlepszych praktyk. Szwecja odnajdzie się w recesji, i ze względu na własny status małej, otwartej gospodarki, będzie bardzo wrażliwa na globalne spowolnienie. To doświadczenie kryzysu, zarówno społecznego, jak również ekonomicznego, zapewni mandat do zmian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom kobiet i milenialsów
Wybory w Stopniach Zjednoczonych w 2020 r. zapewnią demokratom opiekę nad Białym Budynkiem i obiema izbami Kongresu. Akcje dużych firm z sektora opieki zdrowotnej i branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają obiecująco dla Trumpa, podobnie jak lud. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest zniszczony i biały, czyli przylega do większości demograficznej, która przechodzi w wersjach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a a role w wieku 20-40 lat, które są dużo bardziej elastyczne.

Milenialsi, a nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Stopniach Zjednoczonych, w coraz szybszym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a także obawami przed zmianami klimatycznymi, w kontekście których prezydent Trump pełni rolę piorunochronu buntu jako osoba zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi obracają się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno kobiety z zamożniejszych przedmieść, jak również milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę nad 20 mln głosów, zwiększą opiekę nad Izbą Reprezentantów, a nawet do pewnego etapu przejmą siłę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i rozmowy w istocie cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry idą z UE
Węgry od czasu przystąpienia do UE w 2004 r. odnosiły duże sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo robi się żyć w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę założoną w art. 7, kształtując się na nakładane przez Węgry – i w kwestii premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i braci oddziałujących na sytuację praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że teren ten po prostu się zabezpiecza, chroniąc naszą sztukę przed masową imigracją.

To ciężkie do życia status quo, a obie cechy będą korzystały trudności z trafieniem do zrozumienia w 2020 r., kiedy procedura przewidziana w art. 7 będzie dokładnie procedowana w stylu UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co stanowi poważną zmianę retoryki, która zbiega się w klimacie z transferami z UE, ale zaniknie w porządku najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) podzieje na ceny, a kurs w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ targi będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą jeszcze planować nasze inwestycje na Węgrzech.

10. Azja otworzy nową walutę rezerwową, aby uwolnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i sprawi spadek ceny dolara o 30 proc. w układzie do złota. Aby stawić czoła nasilającej się rywalizacji handlowej i wadom związanym z żyjącymi zagrożeniami ze perspektywy Bądź Zjednoczonych w odniesieniu do dolara amerykańskiego i ochron nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych stworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR postrzegać będzie 2 dolarom amerykańskim, co stworzy z ADR największą część finansową na świecie. Celem tego postępowania jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Lokalne gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w sprawie prowadzenia całego handlu w współczesnym sektorze wyłącznie w ADR, przy czym najistotniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i światy OPEC – chętnie podpiszą taką umowę ze względu na będące uzależnienie od rynku azjatyckiego. Redenominacja ważnej ilości światowego handlu i odizolowanie jej od dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Zjednoczone będą postrzegać coraz mniejszy napływ materiałów na kupowanie swojego podwójnego deficytu. W porządku tylko kilku miesięcy USD podzieje na ceny 20 proc. w układzie do ADR i 30 proc. w układzie do złota, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments