70 840 80 45
Wyślij SMS o treści WNIOSEK na 7257 (2,46zł za sms)

Paczkomaty Inpost Międzyzdroje

Paczkomaty Inpost Międzyzdroje

paczkomaty inpost

Paczkomaty bez zaświadczeń, mogą uciec z ulic. Wojewódzkie sądy administracyjne uważają, że paczkomaty to tymczasowe obiekty budowlane. Na ich umieszczenie powinien to uzyskać pozwolenie. Gdy Naczelny Sąd Administracyjny uzna im rację, zwiększą się koszty stawiania takich obiektów, a też bankomatów czy mlekomatów. Obecnie będące paczkomaty postawione zostały bez pozwoleń budowlanych.

Paczkomaty Inpost Gościno

Za sprawą kliku dociekliwych obywateli, firmy stawiające obiekty jak paczkomat czy mlekomat mogą zawierać problemy. W szczególności dotkną one firmy Integer.pl, jaka stanowi właścicielem marki InPost. Według wojewódzkich sądów administracyjnych blisko 4 tys. paczkomatów to cele budowlane. Aby je umieścić, powinien pamiętać prawo. Ostatnio stwierdził tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. – Liczymy, że wyrok ten się nie uprawomocni – mówi Wojciech Kądziołka, dyrektor Biura Komunikacji Grupy Kapitałowej Integer.pl. – Gdyby jednak zawarty w nim pogląd został uwzględniony przez Pierwszy Sąd Administracyjny i inne wojewódzkie sądy administracyjne, toż spośród pewnością odbiłoby się to ujemnie na wzroście sieci paczkomatów – dodaje. Zdaniem Integer.pl paczkomat to zaledwie urządzenie techniczne – elektroniczna szafą depozytowa, daną do rzucania a do odbioru przesyłek. Część prawników nie zgadza się jednak spośród ostatnim sensem. Inni mówią, że odpowiednie są zmiany, bo prawda nie podąża za zmianami technologicznymi.
Dociekliwi obywatele kulą u nogi nowoczesnych metody

smart allegro

smart allegro

W lutym 2018 r. dociekliwy mieszkaniec województwa łódzkiego wysłał do inspektora nadzoru budowlanego prośbę o sprawdzenie legalności budowy paczkomatu. Ten określił, że paczkomat umieszczono w otoczeniu chodnika, na placu przylegającym do inwestora bez uzyskania żadnych pozwoleń. Powiatowy inspektor wstrzymał prowadzenie prac budowlanych. Zażądał przedstawienia zaświadczenia o zgodności postaci z ustaleniami swego planu zagospodarowania wielkiego i reportaży z art. 33 ust. 2 pkt 1, 2, 4 Prawa budowlanego (pb). Chodziło m.in. o kilka egzemplarzy projektu budowlanego wraz z faktami wymaganymi przepisami.

DPD Kołobrzeg

Inwestor odwołał się do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego. Przekonywał, iż nie ma prawej definicji paczkomatu. Brak istnieje jednocześnie przepisów techniczno-budowlanych normujących wymogi, jakie powinny robić tego standardu urządzenia. W jego ocenie ustawienie go na płytach chodnikowych wtedy nie są roboty budowlane. Nie odczuwał wtedy celu uzyskania opinii o pozwoleniu na platformę ani dokonania zgłoszenia. I Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego przyznał rację inwestorowi.

zobacz również  dpd Koszalin

Obywatel, który sygnalizował problem nie był zadowolony takim obiegiem sprawy. Jego daniem postawienie paczkomatu, wymaga pozwolenia. I naprawdę sprawa doszła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Ten w sądu z 17 stycznia 2019 r. rację przyznał obywatelowi (sygn. II SA/Łd 761/18).

Podstawa nie podąża za rzeczywistością

WSA wskazał, że zrobienie punktu w oznaczonym miejscu, w rozumieniu art. 3 pkt 6 pb, może wynikać usytuowania konstrukcji, jaka została przeprowadzona poza miejscem budowy, co może wynikać takich obiektów budowlanych jak np. zbiorniki, urządzenia techniczne, kontenery, reklamy bądź też paczkomaty oraz mlekomaty. Dlatego oraz w odniesieniu do paczkomatów, przez ich wybudowanie należy kojarzyć ich przyniesienie oraz umieszczenie na terenie z możliwym wykonaniem pewnych przystosowawczych robót budowlanych, takich jak np. podłączenie do ruchu lub utwardzenie podłoża. Łódzki WSA wskazał te że paczkomatami budził się już WSA w Warszawie. W sądu z 26 października 2018 r. (sygn. akt VII SA/Wa 2892/17) podkreślił, iż więc co wtedy określone zostało przez ustawodawcę wprost, że nie nadążać za poprawiającą się rzeczywistością, technologiami, a też potrzebami inwestycyjnymi. Ale nie nazywa to, że nowe sytuacje aktywności budowlanej są wyjęte spod zapisów prawa. Ustawodawca nie bez względu bowiem definiuje pewne słowa w ćwicz na końcu powszechny i uniwersalny, aby mimo zmieniającej się rzeczywistości, nadal potrafiły one znaleźć dobre użycie do innych przejawów prac budowlanej.

zobacz również DPD Białogard

Nieco czyli na sprawę patrzy Przemysław Dziąg, radca prawny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Jego daniem rozwój i postęp cywilizacyjny pokazuje, iż nie da się zamknąć wszystkiego w jednym katalogu. – Za chwilę okaże się, że mamy trochę nowego, jakiś obiekt spoza katalogu. Powinny być wówczas wskazane przesłanki, na jakimkolwiek poziomie ogólności, a z przeciwnej części na końcu jasne, by nie było kłopotów z klasyfikacją takich obiektów, jak kiosk, paczkomat, czy bankomat. Warto się tutaj zastanowić nad jakimś kryterium objętości, czy wielkości takiego obiektu – podkreśla Dziąg.

Bankomat i paczkomat jak obiekt tymczasowy

Ponadto warszawski sąd paczkomaty zakwalifikował jako obiekt tymczasowy, zgodnie z art. 3 pkt 5 upb. Daje on obiekty na przeznaczone do czasowego korzystania w momencie suchszym od ich moce technicznej, przewidziane do przekazania w własne mieszkanie czyli do rozbiórki oraz niepołączone trwale z gruntem, takie jak np. strzelnica, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe. Zdaniem sądu paczkomat mieści się w współczesnej nowej części. Te z kluczowej powinny zniknąć po 180 dniach. Te drugie, gdyby są funkcjonować dłużej, wymagają uzyskania pozwalania na platformę.

Zdaniem Jacka Kosińskiego, adwokata, partnera zarządzającego w kancelarii JK, orzeczenia, co do podstawy są zgodne z prawem i orzecznictwem sądów administracyjnych. – Takie rekwizyty jak paczkomaty jednoznacznie stanowią tzw. tymczasowe obiekty budowlane. Dlatego konsekwentnie zawiera je wymóg uzyskania pozwalania na platformę, i słusznie. Cele te oczywiście są element zagospodarowania terenu. Winny zatem podlegać kontroli w ostatnim zakresie. Fakt, że zostały przygotowane w nieznanym zajęciu i jedynie przywiezione do docelowej lokalizacji nie zmienia tutaj niczego. Definicja obiektu budowlanego nie ma bowiem sposobu jego wytworzenia. Np. w orzecznictwie dostało się, że nawet ustawienie przyczepy kempingowej na swej działce podlega pod prawo budowlane – tłumaczy Jacek Kosiński. Kilka inne zdanie ma Przemysław Dziąg. – Obiekty tymczasowe, o których występuje przepis ze powodu na domowe gabaryty odchodzą od wymiarów paczkomatów. Świadomie wskazano, ale też prawdziwsze. Jeżeli oczywiście nie było, to w zasadzie każdy obiekt, niejako usługowy, nietrwale powiązany z gruntem, np. bankomat spełniałby definicję obiektu tymczasowego – podkreśla Przemysław Dziąg.

Zobacz Szybka pożyczka web

InPost: paczkomat to urządzenie techniczne

Spółka InPost Paczkomaty uważa, że paczkomat jest narzędziem technicznym, jakie nie jest budowane w oznaczonym miejscu, lecz tworzone w fabryce. Stanowi on kierowany na terytorium jak gotowa funkcjonalna całość, która do tworzenia wymaga jedynie podłączenia do zasilania. Dlatego wniosła ona skargę kasacyjną do Starego Sądu Administracyjnego na warszawski wyrok. – Paczkomat nie różni się więc od tamtych tego standardu urządzeń, np. automatów sprzedażowych czy informacyjnych – podkreśla Wojciech Kądziołka. – Gdyby wziąć pod opiekę zdecydowanie jego parametry fizyczne z pominięciem funkcjonalności elektroniki, to można by go porównać po prostu ze ogromnym gabarytowo meblem. To obrazowe porównanie doskonale zdaje bezzasadność prób kwalifikowania umieszczenia paczkomatu w danym miejscu jak procesu budowlanego. Gdyby natomiast ten wniosek nie został uwzględniony przez Pierwszy Sąd Administracyjny i inne wojewódzkie sądy administracyjne, to odbiłoby się to ujemnie na wzroście sieci paczkomatów – dodaje. Nazywało to bowiem konieczność wszczynania procedur prawa budowlanego w związku do każdego urządzenia, co ciągnęło za sobą wzrost kosztów i wydłużenie procesu lokalizacji paczkomatu w danym miejscu.

 

Źródło informacji prawo.pl

 

Paczkomaty Inpost Gościno

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments