70 840 80 45
Wyślij SMS o treści WNIOSEK na 7257 (2,46zł za sms)

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na błędne konto

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na błędne konto

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na złe konto

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na nieprawidłowe konto – Wkrótce wprowadzą w życie zmienione przepisy ustawy o usługach płatniczych, które pozwalają odzyskać pieniądze przelane omyłkowo na niewłaściwe konto. Rzecznik Finansowy radzi jak wtedy wykonać.
Nowelizację ustawy o usługach płatniczych prezydent podpisał 27 kwietnia. Nowe ustawy zaczną wchodzić w ruchu 3 miesięcy po publikacji ustawy w Serwisie Ustaw.

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na nieprawidłowe konto

 

– Z apeli do nas wpływających wynikało, że omyłkowy przelew na niewłaściwe konto, był źródłem dużych problemów. W skrajnych wypadkach klienci zostawaliśmy w niniejszy sposób pieniądze, skoro nie było procesu zmuszającego odbiorcę do zwrotu środków. Dzięki tej nowości w grupie przypadków otrzymamy je chociażby w procesu paru dni – mówi Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy.

3 DNI NA POINFORMOWANIE BANKU
W pracy pomyłka we wskazaniu numeru konta może przydarzyć się każdemu. Do Rzecznika skarżyły się osoby, które wpisały cały numer konta osobistego klienci (o co szczególnie łatwo przy masowych przelewach prowadzonych przez przedsiębiorców), pomyliły się przy wpisywaniu numeru konta czy nawet wykonały przelew na konto podane np. w materiałach informacyjnych. Do ostatniej chwili, nie było szczerej i prostej procedury odzyskiwania takich środków. Dodatkowo tajemnica bankowa nie pozwalała ujawniać danych odbiorcy, co uniemożliwiało złożenie pozwu w sądzie.

Po kolejach klient, który zorientuje się, że omyłkowo wykonał przelew na złe konto będzie wypowiadał swój bank lub WZROST o tym fakcie. Ten będzie był 3 dni na poinformowanie konsumenci o braku i konwencjach braku zwrotu sposobów w ruchu 30 dni.

– Zwrot środków będzie robiony na indywidualny rachunek techniczny, co daje pełną anonimowość odbiorcy omyłkowego przelewu. Po otrzymaniu środków, dostawca w ruchu 1 dnia roboczego będzie oddawał je na konto klienta. Jeśli w sprawę zaangażowanych istniałoby dwóch dostawców termin wydłuży się do paru dni codziennych – wyjaśnia Bartosz Wyżykowski, radca prawny w przedsiębiorstwie Rzecznika Finansowego.

Jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie zwróci pieniędzy dobrowolnie w ruchu 30 dni, bank lub RUCH będzie odpowiedzialny do dania płatnikowi danych użytkownicy.

– Zapewni to pozytywne dochodzenie chcenia na trasie sądowej. Podstawę prawną stanowić będą przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Sąd oceni zaś, czy chcenie płatnika jest pozytywne – mówi Bartosz Wyżykowski.

W pracy nazywa to, że klient omyłkowego przelewu, jaki nie zwróci omyłkowo otrzymanych kwot będzie zmuszony do ostatniego wyrokiem sądu i weźmie i koszty połączone z biegiem.

Powodem do stworzenia proponowanych zmian były problemy zgłaszane przez użytkowników do Rzecznika Finansowego. Stały one przez Rzecznika zasygnalizowane w ramach prac Zespołu Analiz Systemowych. Zespół został wezwany przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP w planu formułowania propozycji zmian obowiązujących regulacji prawnych w oparciu o sprawy obywateli, które były problemem rozpoznania przez Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej Kancelarii Prezydenta RP lub zaproszonych do harmonii w ramach Zespołu: Rzecznika Finansowego, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Cywilnych oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments