70 840 80 45
Wyślij SMS o treści WNIOSEK na 7257 (2,46zł za sms)

Budżet domowy

Budżet domowy

Finanse domowe pozwalają wznieść się na nieco wyższy poziom życia, więc jeśli ktoś chce wiedzieć, jak skutecznie planować budżet domowy, to niech zapozna się z tym artykułem. Budżet domowy to nie tylko oszczędności i inwestowanie, dlatego w tym artykule o tym nie przeczytacie. Tutaj będziecie mogli dowiedzieć się, jak wygląda skuteczne planowanie budżetu domowego i zorientować się, czy w ogóle zacząć planowanie takiego budżetu.

Polacy mają bardzo duży kłopot, jeśli chodzi o finanse, szczególnie te domowe. Bardzo ciężko jest im nad nimi zapanować, jednak w dużej mierze jest to tylko i wyłącznie ich wina. Najprostszym sposobem, na to, aby nieco opanować budżet domowy, jest skuteczne go planowanie. Jeśli ktoś chciałby się dowiedzieć na ten temat nieco więcej, niech czyta dalej.

Czym jest budżet domowy?

Na ten temat nie ma chyba co za dużo mówić, ponieważ najprościej wyjaśniając, jest to zestawienie wszelkich wydatków i dochodów z całego miesiąca, które dzieli się na odpowiednie kategorie. Niektórzy bronią się, czym mogą, żeby tylko nie musieć go robić i mówią, że jest to dla nich zbyt ciężkie, że te wszystkie liczby im się mylą i nie nadają się do tego, lecz nie jest to żadne wyjaśnienie, tylko zwykłe lenistwo. Takie planowanie budżetu ma wiele zalet, no i kilka wad, ale o tym nieco później. Na szczęście możemy teraz liczyć na różnych blogerów i finansistów, którzy promują tworzenie budżetu domowego i pokazują, jak naprawdę proste to jest. Jeśli ktoś naprawdę chce, to może się tego skutecznie nauczyć w czasie poniżej godziny.

Co składa się na budżet domowy?

Ten punkt będzie opisany jeszcze nieco dalej, lecz już teraz można wspomnieć o tym, że budżet domowy dzieli się głównie na:

• Przychody,
• Koszty,
• Plan.

Każdy z tych punktów kryje za sobą jakieś kolejne treści, jednak jeśli ktoś chciałby się dowiedzieć jakie, to musi dalej śledzić wzrokiem cały tekst i wtedy rozwieją się jego wszelkie wątpliwości. Ważne jest, by w budżecie zamieszczać wszystko, co tylko dotyczy naszych finansów, ponieważ wtedy jest nam nad nimi o wiele łatwiej zapanować.

Dlaczego warto planować budżet domowy?

Dla tych, którzy nie chcą robić nawet prostego planu budżetu domowego, nie ma żadnych wyjaśnień, typu brak znajomości na finansach, brak programów komputerowych, czy strach. Tutaj nie ma się czego bać i do tego tak naprawdę nie są potrzebne żadne umiejętności i wiedza. No, chyba że myślimy o dodawaniu, odejmowaniu no i czasem mnożeniu i dzieleniu. No ale z tym już chyba każdy sobie poradzi, a nawet jeśli ktoś będzie miał z tym problemy i stres po prostu nie będzie mu na to pozwalał, to przecież od czegoś mamy kalkulatory. Nie ma więc żadnego sposobu na to, aby wymigać się od planowania. Jeśli chodzi o wiedzę, to tak naprawdę jedyna wiedza, jaka będzie nam potrzebna, to nasze przychody, które łatwo jest zweryfikować, ponieważ albo wszystko będziemy mieli zapisane w historii konta bankowego, albo przy każdym przychodzie będziemy zapisywać go na kartce. Natomiast wydatki można zapamiętać, przy pomocy zbieranych przez nas paragonów. No i oczywiście musimy też wiedzieć, jakie mamy cele w życiu i marzenia, ponieważ w końcu czemuś ten plan budżetu domowego ma służyć. Teraz już możemy powiedzieć sobie, dlaczego w ogóle warto, nie unikając jednak minusów.

No i może właśnie od minusów zaczniemy, żebyśmy je krócej pamiętali i żebyśmy się przekonali, że są to drobiazgi. Pierwszy minus aż trochę głupio jest wymieniać, ponieważ choć dużo osób go wymienia, to tak naprawdę nie jest to żaden minus i łatwo można o nim zapomnieć. Tym minusem jest czas, jaki trzeba poświęcić na planowanie. Niektórzy chyba myślą, że może to nam zająć nawet cały dzień, dlatego nie dają się przekonać do tego, aby chociaż spróbować. Tak naprawdę zajmuje to może godzinę, maksymalnie półtorej godziny tygodniowo, a dla tych, którzy opanują już wszystko dokładnie, to będzie zajmowało jeszcze krócej. No chyba, że ktoś ma plan w komputerze, to każdego tygodnia będzie mu to zajmowało zaledwie chwilkę, aby wklepać wszystkie kwoty do odpowiednich tabelek. Drugim minusem może być to, że w pewien sposób będziemy się ograniczać. Będziemy mieli teraz jakąś barierę, poza którą nie można wyjść, ponieważ tak jest napisane w planie. Ta bariera będzie oddzielała nas od naszych luźnych, nieprzewidzianych wydatków. Wcześniej mogliśmy sobie pozwolić na to, aby bez zastanowienia wydać pieniądze na cokolwiek tylko chcemy, a teraz pojawią się pewne wyrzuty sumienia, że wydamy na coś, na co nie planowaliśmy i zabraknie nam na inne wydatki. Na to jednak jest jednak sposób, ale o tym nieco później. Czy możemy wypisać jeszcze inne minusy? Chyba ich nie ma i to nie jest nic dziwnego, ponieważ ich naprawdę jest bardzo mało.

Natomiast co do zalet, to zapewne każdy znalazłby jakieś własne. Na samym początku warto po prostu powiedzieć, że takie planowanie ułatwia nam zapanowanie nad wszystkim, co się dzieje w naszych portfelach. Będziemy zauważali wszystkie zmiany i wszystko będziemy mogli na koniec miesiąca analizować, a następnie będziemy z tego wysnuwali wnioski, dlaczego właśnie jest tak, jak jest i w jaki sposób możemy poprawić naszą sytuację. Lista tworzona co miesiąc, przez na przykład cały rok, pozwoli nam już zaplanować wielki plan budżetowy na następny rok. Oczywiście wiadomo, że nastąpi w nim bardzo dużo zmian, jednak zawsze będzie to już jakiś plan, który już teraz pozwoli nam dowiedzieć się, czy podołamy i gdzie możemy wprowadzić jakieś zmiany na cały rok, które pozwolą nam na dodatkowe oszczędności. Może taki plan akurat będzie czasochłonny i będzie wymagał dużo skupienia i analizowania, jednak w porównaniu do tego, co możemy dzięki niemu osiągnąć, to chyba naprawdę warto. Taki plan pomaga też nam w spełnieniu naszych marzeń i zaplanowaniu idealnych wakacji. Dzięki temu, że wiemy, jakie będą nasze oszczędności i opracujemy, gdzie powędrują odpowiednie kwoty, będziemy wiedzieli, czy stan naszego życia się nieco polepszy.

Planowanie budżetu domowego to także zapewnienie sobie spokoju dla naszego ciała i po prostu pozbawienie się nerwów, czy na pewno nam na wszystko starczy. Oczywiście, jeśli wcześniej zaniedbaliśmy nasz budżet, to i teraz będziemy mieli małe problemy z tym, aby zrównać przychody z wydatkami, lecz jest to naturalny skutek i trzeba go po prostu zniwelować. Nawet jeśli będziemy mieli większe wydatki niż przychodu, to nie ma nad czym się załamywać, tylko po prostu trzeba przyjąć to do wiadomości, wziąć się w garść i opracować plan, który pomoże nam nad tym zapanować.

Zalet możemy mieć jeszcze więcej, lecz chodzi tu tak naprawdę o to, aby zwrócić uwagę, że naprawdę warto oszczędzać, bo mimo przeciwności i tak osiągniemy z tego dużo korzyści. Jeśli więc komuś zależy na własnym spokojnym życiu, na marzeniach i na zwiększaniu standardów swojego życia, to już teraz powinien zacząć planowanie budżetu domowego.

Planowanie jest bardzo ważne

Miejmy nadzieję, że spora część osób po zapoznaniu się z zaletami planowanie budżetu domowego, zorientowała się, jak ważne jest dobre planowanie. Planowanie pomaga tak naprawdę wszędzie. Planuje się w domu, planuje się w firmach i planuje w instytucjach publicznych. Jest to po prostu pewna podstawa, która pomaga nad wszystkim panować i zostało już to dawno udowodnione. Na przykład planując swój dzień, okaże się, że mamy więcej czasu dla siebie, niż gdyby to było wtedy, gdy wszystko robiliśmy bardzo chaotycznie. To planowanie pomaga nam nad wszystkim zapanować i zapamiętajmy to.

Co znajdziemy w naszym budżecie?

Co nieco było już o tym wspomniane wcześniej, lecz trzeba się na tym skupić również teraz i rozwinąć trochę ten temat.
Zacznijmy może od przychodów, ponieważ jest to przyjemniejsza część naszego budżetu. W tym punkcie zapisujemy wszystko, co jest naszym przychodem, oczywiście w kwotach netto, czyli po odliczeniu wszelkich podatków. Będą to nasze stałe, comiesięczne zarobki, a także jakieś dodatkowe przychody, które pojawiły się na przykład przy okazji dodatkowej umowy na jakieś dzieło, czy też zlecenie, tutaj też zamieścimy przychody, które uzyskaliśmy z naszych inwestycji, a także pieniądze, które otrzymaliśmy na przykład w ramach prezentu, czy też oczywiście premii. Może być tego więcej lub mniej, ale zawsze coś i jest to w pewien sposób motywujące. Ważne jest, aby podzielić przychody, jak i wydatki, na te stałe, a także zmienne, ponieważ oczywiście w każdym miesiącu będą one nieco inne. Mając przychody, wiemy już jaką kwotą dysponujemy, więc czas się wziąć za wydatki.

No niestety na tę mniej przyjemną część również musiał nadejść czas i właśnie teraz musimy się za to wziąć. Jak już wcześniej było wspomniane, musimy je podzielić na te stałe, jak i zmienne. Do stałych na pewno będą należały różne podatki, które musimy opłacać każdego miesiąca, a także czynsz, ubezpieczenie, raty długoterminowego kredytu, paliwo, czy też dodatkowe wydatki, na przykład na oszczędności, czy na nasz budżet zapasowy. Zapisujemy tu po prostu wszystkie wydatki, które w dłuższym terminie nam się powtarzają. Natomiast do tych zmiennych będą należały wydatki na podręczniki, ubrania, na nasze przyjemności na jakieś małe, krótkoterminowe pożyczki itd. Oczywiście, jeśli możemy sobie na to pozwolić, to wydatki na przyjemności, wyjścia do kina, na koncerty, książki, ubrania itd. możemy umieścić w stałych wydatkach, zależy to tylko i wyłącznie od nas.

Właśnie w ten prosty sposób, otrzymaliśmy zestawienie naszych przychodów i kosztów, a to już można nazwać dobrym planem budżetu domowego. Teraz czas na planowane. Te pieniądze, które nam pozostaną, po wszystkich wydatkach, powinniśmy w jakiś sposób rozgospodarować. Może to być większa, czy też mniejsza kwota, ale ważne, abyśmy chociaż byli na plusie. Na pewno powinniśmy każdego roku zapewnić sobie nieco odpoczynku, dlatego z tej kwoty powinniśmy część przeznaczyć na nasze wakacje. Dalej powinny znaleźć się wydatki, na jakieś doposażenie domu, czy też stworzenie planu oszczędnościowego i inwestycyjnego, które będą podlegały pod budżet. Przeznaczamy więc każdego miesiąca część zysków na oszczędności i na inwestycje i w ten sposób skutecznie zwiększamy wartość naszego majątku.

Czas zacząć

Może niektórym to wydawać się bardzo przerażające i ciężkie, jednak to są jedynie pozory, ponieważ tak naprawdę, jeśli tylko zaczniemy, to z czasem będzie nam o wiele łatwiej, a za każdym razem będziemy mogli zauważyć coraz więcej zalet planowania. Budżet domowy robi coraz większa liczba Polaków i powinno się brać z nich przykład. Jeśli mamy jakieś marzenia, cele w życiu, to przekonajmy się o tym, że taki budżet pomoże nam w ich spełnieniu. Nie przekona się o tym ten, kto nie spróbuje.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments